Még a rossz idő beállta előtt meg akartuk látogatni Karlovy Varyt. Bakancslistás hely volt ez számunkra mindig , de így hogy ideiglenesen prágai lakosok lettünk, egyszerűen és gyorsan teljesült a vágyunk. Prágától mintegy 130 km-re, kb bő másfél órás autó útra, nyugatra, a Tepla folyó völgyében található Karlovy Vary, másik nevén Karlsbad. A város névadója IV. Károly, német-római császár, aki maga alapította a fürdővárost 1370-ben. Az 1500-as évek elejétől Európa leghíresebb gyógyfürdőhelye a maga 300 gyógyvízforrásával, amiből a város 12-őt hasznosít. Csehország második leglátogatottabb városa, kiemelt turisztikai célpont, elsősorban a gyógyvizei miatt, de ne feledkezzünk meg arról sem hogy nyáron itt kap helyet a híres nemzetközi filmfesztivál is. Tudtátok hogy járt itt Arany János is, sőt meg is említette a helyet a Toldi szerelmében? Rajta kívül persze gyógykezeltette itt magát Mária Terézia, Liszt Ferenc és megannyi híresség a múltban és a mában. Hát ilyen ismeretekkel felvértezve vágtunk bele szombati kalandunkba. Gyors, sima utunk közben gyönyörködtem az őszi színpompában. Szeretem ezt az évszakot a színeivel, hangulatával és a még oly gyakori csendes esőivel együtt is. A parkolás ebben a városban nagyon egyszerű, hatalmas őrzött parkolók állnak rendelkezésre, óránként 20 koronáért. Mi a Varsavka 18. szám alatti parkolót választottuk. Innen indultunk felfedező utunkra. A Tepla folyó mentén a hömpölygő tömeget követve kezdtük el városi sétánkat.
Mintha a Monarchiában sétálgattunk volna, a múlt század szelleme kísért bennünket, ahogy a klasszicista stílusban épült házak előtt elmasíroztunk.Az élményt teljessé tette, hogy éppen fotózás zajlott korhű ruhákban.
A fürdőket, forrásokat úgynevezett kolonnádok kötik össze. Azzal a céllal épültek, hogy megvédjék az esőtől és hőségtől a vendégeket, amikor forrástól forrásig haladnak. A legszebb a Malom Kolonnád, 12 szobor díszíti a 12 hónap tiszteletére. 6 forrást rejt magában, vizükből inni lehet, egy külön erre a célra készített csőrős ivóbögréből.
Ezeket az ivóbögréket árulják végig a sétányon, elképzelhetetlenül sok színben és formában. És az emberek vesznek egy ilyen ivóalkalmatosságot, megtöltik és iszogatva sétálnak a festői városkában. Utunk addig tartott a folyó mentén, amíg a híres-neves Grandhotel Pupp épületéhez értünk. Kívülről jól megnéztük magunknak a 300 évvel ezelőtt épült szállodát, majd a Diana funiculárral felsiklottunk a város tetejére a Diána kilátóhoz. Pompás látványban volt részünk, azt mondhatom.
Visszafelé szemügyre vettünk nagyon sok drága üzletet, mondják hogy nem kevés dúsgazdag orosz lakik itt. Ebédünket egy folyóparti teraszon költöttük el, nem túl nagy választék volt, de igazodott a szerényebb és vastagabb pénztárcákhoz is. Én bolognai spagettit ettem és rögtön tudtam, hogy sokba fog kerülni, mivel egy nagy tányéron szervírozták, amiben volt egy kis mélyedés a spagetti számára. Tudjátok ezt hívjuk mi ételmintának. Desszert gyanánt a híres karlsbadi oplatkát fogyasztottuk, ami finom, meleg, ropogós ostya, két réteg között valamilyen töltelékkel, helyben, frissen töltik az ostyalapokat. Jancsi szerint egyszerű nápolyi, mindenféle úri megnevezés nélkül. Az ostyát sok helyen árulják, ha valamelyik íz megtetszik hát rögtön vehet belőle az ember, díszes csomagolásban is. Suvenirnek kiváló.
Azt vettük észre, hogy elment az egész nap a városnézéssel. 2 jelentős múzeumába nem is tudtunk betérni, ezek közül az egyik a Becherovka múzeum, a másik a Móser üveggyár múzeuma. Egyáltalán nem bántuk ezt, hisz lesz miért újra és újra eljönni ide. Természetesen Becherovkát vásároltunk és hozzá ezt a koktél receptet ajánlom figyelmetekbe:
Coctail Be Ton ( Beton koktél ) név magyarázat: BEcherovka+ TONic
4 cl becherovka
4 gerezd citrom
tonik a felöntéshez
Egs!