Életünk Prágában

A porladó sziklák rengetegében

 

És valóban létezik. Jicin és a rejtekadó erdő, gyermekkorom egyik legkedvesebb rajzfilmének helyszíne. Rumcájsz a jószívű betyár, a jicini “Robin Hood”, Manka és Csibészke,hát én rátok találtam. Prágától másfél óra autókázásra fekszik  Jicin, egy  tüneményes kisváros. Főtere egy ékszerdoboz,  barokk és  reneszánsz stílusban épült házak ölelésében található.  Ottjártunkkor éppen piac volt, sokat rontott a látványon. Maga a városka 1 óra alatt bejárható, érdemes felmászni az óratoronyba és rajongóknak kötelező a Rumcájsz múzeum, ami tulajdonképpen nem egy nagy durranás, de közel s távol csak itt lehet Rumcájszos relikviákat beszerezni. Mi semmit sem vettünk, éppen ezért nagy “bánatunkra” vissza kell még térni. Legjobb alkalom erre a szeptember lesz, amikor is megtartják az évi hagyományos Rumcájsz-ünnepet.

 

 

          

Persze Jicinbe nem feltétlenül és kizárólag Rumcájsz kedvéért látogat el az emberfia. A várostól 7 km-re terül el a híres Cseh Paradicsom, ahol természetesen rejtekadó erdő nincs és nem is volt csak a mesében. Létezik viszont, nagyon is létezik a Prachovské Skaly , a Porladó-sziklák egy lélegzetelállító  sziklaváros, mindössze 3 négyzetkilométernyi csoda, mely már 1955 óta természetvédelmi terület.  A belépéskor fizetni kell, semmi sincs ingyen, ellenben 15 km túraútvonalat járhatunk be a 3 különböző nehézségű pályán , mely sziklahasadékokon,meredek lépcsőkön át vezet. Van köztük olyan hasadék, amin épp átfér egy ember. Valószínű, hogy még Micimackó is átférne rajta. A neve Mysi dira, egérlyuk. Nincs olyan, hogy ne találnák egy pici történelmet egy adott helyszínen. Természetesen itt is “járt” a történelem, nem kisebb ember, mint Napóleon és I. Ferenc osztrák császár személyében, akik állítólag koalíciós tárgyalásokat folytattak itt. Így lehetett, ezért lett a neve: Císarska Chodba ( az r betűre kéne még egy “hácsek”,  de a billentyűzetem szabja a határokat) németül Kaisergang, azaz Császár-szoros. E természet alkotta sziklaszobor a legfenségesebb az összes közül.

 

         

           égbetörő sziklaváros                                               egérlyuk

                                                                                                                    a túrázó                                                        császár-szoros                                                  

Lejártuk a lábunkat rendesen, de mondhatom megérte. Az idő igazi tavaszi kirándulós volt. Kellemesen elfáradtunk, ebédelni a túrista házban szerettünk volna,mert az úti leírásokban ez szerepelt ajánlásként, de olyan égett olajszag volt( vajon hány kolbászt sütöttek már benne?), hogy inkább visszatértünk Jicinbe. Az U Pirata kisvendéglőben nagyon egyszerű, barátságos árfekvésű estebédet fogyasztottunk. 

  

Ezekről a helyszínekről sokkal részletesebb leírások találhatók a világhálón. Ajánlom mindenkinek, aki nemcsak Prágát szeretné látni. 

Szeretettel nektek! 

 

 

 

 

 

Kutna Hora és a sedleci osszárium

 

 

Kutna Hora egy középkori városka, amely Prágától keletre mintegy 70 km távolságra fekszik.  Az óváros 1995 óta a világörökség része és 2001 óta testvérvárosa Egernek. Történelmében érdemes elmélyülni, hiszen a középkorban Prága mellett a legjelentősebb város volt. Minden bizonnyal az ezüstbányáinak köszönheti hírnevét és akkori gazdagságát. Amikor aztán a legnagyobb bánya  kimerült,  a királyi privilégiumot is megvonták a várostól. Sorra bezártak a kisebb lelőhelyek is, jött a harmincéves háború, a pestis és az egykor gazdag város elszegényedett. a 19.század közepétől indult be újra az ezüst kitermelés és a gazdaság nagy nehezen magára talált. Érdemes ellátogatni a városkába, van látnivaló bőséggel.  Egészen a központig begurulhatunk autóval, parkolóhelyet is könnyű találni. Utána indulhatunk is felfedezni a várost. Számos gyönyörű gótikus templomaiból kiemelkedő szépségű a Szent-Borbála katedrális. Közel 5 évszázadon keresztül épült, megannyi mester kezenyomát magán hordozva. Érdemes megtekinteni az Olasz udvart ami eredetileg a központi pénzverde volt,  valamint a barokk-gótikus stílusban épült Nagyboldogasszony templomot,az első Csehországban épült katedrálist. Amiért sokan ellátogatnak ebbe a városkába, az nem más mint egy igen bizarr és hátborzongató látványosság Kutna Hora külvárosában, a sedleci osszárium. Egy kápolna telis telis csontokkal. Mintegy 40 ezer emberi csontváz díszíti, ha lehet ezt a szót használni rá. Egykor II.Ottokár cseh király a Szentföldre küldte a szedleci monostor apátját, aki hazahozott magával némi szentföldet s szétszórta a monostor udvarán. Állítólag aztán mindenki ide akart temetkezni, a “szentföldbe” , de valószínűbb, hogy  pestis járvány, huszita háborúk rengeteg halottja “szolgáltatta” az irdatlan mennyiségű csontot, amit aztán díszítőelemként, bútorzatként beépítettek a kápolnába.

                    

Belépőjegyek:

Osszárium 90 CZK

kombinált jegy ( osszárium és a Szűz Mária Mennybemenetel templom) 110 CZK

az  előző kettő és a Szent Barbara katedtális 185 CZK,

minden  plusz a GASK múzeum 305 CZK. 

Nagyon ízletes, házias étkeket szolgálnak fel a “Ctyry Sestry” vendéglőben Kutna Hora belvárosában.  És tényleg 4 lánytestvér vezeti. Láttuk a saját szemünkkel. 

http://ctyrisestry.cz/

A desszertet is ilyen szépen megkomponálva kaptuk. 

Egy csodás, kerek nap volt, némi borzongással fűszerezve.

 

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!